🎯 Muzici și faze, de Ovidiu Verdeș
Cărțile lui Alex
Muzici și faze e una dintre cărțile mele preferate din toate timpurile. Am citit-o de vreo trei ori și mă pregătesc să fac același lucru și cu volumul al doilea, care a apărut din păcate postum, pentru că autorul ne-a părăsit mult prea repede.
Ovidiu Verdeș reușește performanța nemaipomenită de a-și asuma vocea unei generații, o generație pe care eu am prins-o doar parțial: cea a adolescenților de la sfârșitul anilor '70 și începutul anilor ‘80. E vorba de niște tineri a căror viață se învârte în jurul amorurilor adolescentine și al muzicii, procurate de obicei pe sub mână sau prin intermediul posturilor gen Europa liberă, și care își căutau astfel libertatea pe care nu o avea în țară, adică în România.
Toate personajele acestei cărți sunt memorabile și veridice, dialogurile sunt sclipitoare. Există candoare, duioșie, avem și o parte de duritate care nu poate lipsi din nicio carte bună și mai există ceva specific cărților care rezistă în timp: faptul că e ușor să recunoști o pagină scrisă de el, lucru care se întâmplă destul de rar.
E o carte pentru care o recomand în primul rând celor care doresc să își retrăiască tinerețea sau adolescența, dar în același timp și celor care sunt curioși cum trăiau tinerii acum 40-45 de ani.
Cinci steluțe din cinci de la mine.
Cea mai recentă ediție a cărții a apărut în 2025 la editura Polirom.
Până săptămâna viitoare, la revedere!
Alex




